Anders de la Motte

Anders de la Motte: Humor v detektivce nesmí chybět

Málokdo ví, že se v jižním Švédsku nachází prosluněné pobřeží Österlen, kterému se také říká švédská Provence. A právě do kraje kvetoucích jabloní a šumícího moře umístil Anders de la Motte děj své nové knihy.

Po technothrillerech Game, Buzz a Bubble a čtyřech mrazivých thrillerech působí vaše nová kniha jako úplný opak. Poklidná detektivka s nádhernými popisy švédské přírody i špetkou humoru. Jak k tomu došlo?

Když jsem na konci 70. let poprvé objevil knihy Agathy Christie, tyhle klasické detektivky jsem si okamžitě zamiloval. Teď jsem si konečně vyzkoušel, jaké to je jednu napsat, a popravdě se Agathě nedivím, že jich napsala tolik – psát detektivku je totiž ohromná zábava!

Už jste tady několikrát zmínil Agathu Christie. Nakolik vás při psaní inspirovala?

Moc! Moje máma je knihovnice a odmala jsem četl detektivky s Poirotem a slečnou Marplovou. Než jsme s Mansem začali Smrt přichází na prohlídku psát, tyhle příběhy jsem si znovu připomněl a bylo skvělé se k nim vrátit. Výhoda je, že si nikdy nepamatuju vraha… (smích) Taky jsme pro fanoušky Agathy Christie do knihy přidali několik drobných narážek. Jeden kůň se třeba jmenuje Karnak – podle té lodi ze Smrti na Nilu.

Na nové knize Smrt přichází na prohlídku jste spolupracoval s komikem Mansem Nilssonem. Autor thrillerů a komik, to je docela zvláštní duo…

S Mansem jsme se potkali na jedné party a okamžitě jsme si sedli. Všimněte si, že klasická detektivka obvykle obsahuje nenápadný, suchý humor. Například Hercule Poirot je velice marnivý, pořád se zabývá svým knírem, a lidé ho neustále považují za Francouze, i když je to Belgičan.

A tuhle odlehčenou vrstvu do knihy právě přidal Mans.

Jak se vám spolupracovalo?

Práce spisovatele je většinou velice osamělá, takže to byl nezvyk, ale hrozně jsme si to užili. Byla to svým způsobem dovolená od běžné spisovatelské rutiny. Klasická detektivka musí splňovat řadu pravidel – například vražda nesmí být moc krvavá, musí se odehrávat v nějaké výjimečné lokalitě a čtenář by měl mít šanci uhodnout vraha dřív než detektiv. A tohle nám spolupráci hodně usnadňovalo, vymezovalo nám to mantinely v rámci žánru.

Říkáte, že psaní bylo trochu jako dovolená. Musím říct, že při čtení na mě úplně dýchla ta dovolenková atmosféra…

Haha, to máte pravdu! Smrt přichází na prohlídku se odehrává v Österlenu, oblíbené prázdninové destinaci celé Skandinávie, během krásného švédského léta. Myslím, že to je perfektní čtení na dovolenou. Nebo na vás naopak trochu té letní atmosféry dýchne, i když je léto daleko.

A poslední otázka je prakticky povinnost. Píšete s Mansem další případ z Österlenu?

Rozhodně! Zrovna dokončujeme druhý díl s pracovním názvem Nejvyšší nabídka je smrt. Nebudu moc prozrazovat, ale jde tam o vraždu obchodníka s uměním a o tajemnou čínskou vázu.

Autorem článku je Radek Blažek.

Tento článek vyšel v magazínu Luxor v dubnu 2022.