100 dní a pak už nic

Sto dní.
Na to jsem nepomyslel.
Nikdo na to nikdy nemyslel.
Co byste dělali vy, kdyby vám zbývalo sto dní do smrti? Pauza.
Opakuji otázku.
Co byste dělali vy, kdyby vám zbývalo sto dní do smrti?

Svůj pohled na věc přináší v knize 100 dní štěstí italský autor, režisér a scénárista Fausto Brizzi. Hlavním hrdinou hořkého a přitom úsměvného příběhu je Lucio Battistini, trenér ve fitku pro dámy nejen XL rozměrů a kouč družstva vodních pólistů, kteří bojují o předposlední místo v tabulce nejnižší soutěže. Od prvních řádků je jasně cítit, že píše chlap o chlapovi, kterým buďto je, anebo by chtěl být. Lucio je sebevědomý, egoistický, rádoby vtipný, dobrý v tom, co dělá, alespoň si to myslí, milující manžel a co na tom, že byl pár měsíců nevěrný.

Počáteční šok Lucia z neodvratného osudu není rozhodně o radosti, ale o pesimismu, pokusech o léčbu chemoterapií, hledání alternativních způsobů léčby, dlouhých debatách s přáteli i o nalézání nových naslouchajících duší včetně psychologů. Dojde i na InterRail, tedy něco jako americký road trip, který se v Evropě realizuje po železnici. Banda osmnáctiletých kluků (zde pod sebejistým názvem čtyři mušketýři) vyrazila před mnoha lety vlakem napříč různými zeměmi a dopřávala si jednovečerní avantýry. Ve čtyřiceti letech s nemocí na jazyku se rozhodne stejná skupina akci zopakovat, aby si zavzpomínala a užila si naposledy společnost nejlepších přátel. Nakonec i tento výlet ukáže na to, s kým chce Lucio na svých cestách skutečně být. Jako jediné důležité se ukazuje usmíření se ženou, resp. přesvědčit ji, aby mu odpustila.  

I přesto, že se podle hlavního hrdiny jedná o sto dní štěstí, spíše bych řekla, že uspokojení přichází až v posledních dvaceti jedna dnech, kdy vyjíždí pouze s rodinou napříč Itálií. Vše předtím je o hledání toho, co je v životě důležité. Každý z nás má právě tyto hodnoty nastaveny jinak. Kniha si i přes smutné téma ponechává humor a nadhled, který pomáhá udělat z konce vyměřeného času to, po čem člověk toužil celý život.

První román tohoto italského autora přináší na český trh nakladatelství Fortuna Libri. Dámy, připravte si kapesníky a voděodolnou řasenku.  

Ve většině případů si fakt vůbec nepředstavuješ, že prožíváš nějaké naposledy. Vlastně právě to je na tom to krásné. Nevědět. Pokud ale, jako v mém případě, moc dobře víš, která jsou ta naposledy, pravidla se rázem mění. Všechno dostává jinou váhu a důležitost.

Hodnocení: 80 %

Autorka: Alena Bouchalová

Sdílet

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *