Božena - Román o první české spisovatelce, která se stala legendou
Román o první české spisovatelce, která se stala legendou
Autor: Hana Wlodarczyková
Nakladatel: Prostor
Vazba: Vázaná
EAN: 9788072605255
Typ produktu: Knihy
Pořadí vydání: 1.
Objednací číslo: 0557398
Datum vydání: 2022/08
Jaká ve skutečnosti byla první dáma české literatury? Román na motivy úspěšné televizní minisérie oceněné Českým lvem představuje jinou Boženu Němcovou, než jakou známe ze školních učebnic. Hlavní linii tvoří vášnivý a v mnohém nešťastný vztah talentované a svobodomyslné ženy s o patnáct let starším úředníkem Josefem...
Číst více Kniha
Cena v eshopu
497 Kč
299 Kč
V 10:00 na 11 prodejnách v případě rezervace
Doporučené tituly a kolekce
Ostatní si taky prohlížejí
Více o produktu
POPIS
PODROBNOSTI
KATEGORIE
O AUTOROVI
Jaká ve skutečnosti byla první dáma české literatury? Román na motivy úspěšné televizní minisérie oceněné Českým lvem představuje jinou Boženu Němcovou, než jakou známe ze školních učebnic. Hlavní linii tvoří vášnivý a v mnohém nešťastný vztah talentované a svobodomyslné ženy s o patnáct let starším úředníkem Josefem Němcem. Kniha nabourává černobílé vnímání Boženy jako oběti a jejího muže coby tyrana. Autenticky líčí Boženin milostný život, který byl z pohledu veřejnosti v polovině 19. století společensky nepřijatelný. Obrazu skutečné Boženy Němcové však neškodí. Podává zprávu o touze citlivé a inteligentní ženy po svobodě a po dokonalé a ničím neomezované lásce za časů rakouské monarchie.
Příběh je zabydlen reálnými postavami vlasteneckých buditelů - spisovatelů, novinářů, lékařů, kněží - i obyčejných lidí a přelévá se z měšťanských salonů v Praze či Litomyšli do divoké šumavské a slovenské přírody či do bukolické krajiny Ratibořic a České Skalice. Krásně ilustruje, za jakých okolností některé texty Boženy Němcové vznikaly, např. její pohádky, Babička, Obrazy z okolí domažlického… Čtenáře přitom napadne, co všechno mohla mimořádně nadaná a neohrožená žena dokázat za příznivějších životních podmínek a kdyby už v 41 letech nepodlehla vážné nemoci.
Příběh je zabydlen reálnými postavami vlasteneckých buditelů - spisovatelů, novinářů, lékařů, kněží - i obyčejných lidí a přelévá se z měšťanských salonů v Praze či Litomyšli do divoké šumavské a slovenské přírody či do bukolické krajiny Ratibořic a České Skalice. Krásně ilustruje, za jakých okolností některé texty Boženy Němcové vznikaly, např. její pohádky, Babička, Obrazy z okolí domažlického… Čtenáře přitom napadne, co všechno mohla mimořádně nadaná a neohrožená žena dokázat za příznivějších životních podmínek a kdyby už v 41 letech nepodlehla vážné nemoci.
Autor:
Nakladatel:
Typ produktu:
Knihy
Vazba:
Vázaná
Datum vydání:
24. 08. 2022
Pořadí vydání:
1.
Jazyk:
česky
Výška:
215 mm
Šířka:
148 mm
Hloubka:
45 mm
Hmotnost:
604 g
Počet stran:
408
Ean:
9788072605255
ISBN:
978-80-7260-525-5
Recenze
4 / 5
1 Hodnocení
5
0
4
1
3
0
2
0
1
0
Román o první české spisovatelce, která se stala legendou.
Kniha vznikla na základě úspěšné televizní minisérie. Autorka v ní představuje Boženu Němcovou jinak, než znáte ze školních lavic. Líčí zde její vztah k manželovi, který nebyl vždy jen černobílý. Díky jejich korespondenci nahlédneme do jejich života, jaký skutečně žili, nebo jak ho pravděpodobně mohli žít.
Silná žena, která se nenechala spoutat tehdejší společností a pravidly. Žít živelně a nespoutaně, poznávat lidi, příběhy, lásky, a nejen sedět doma a starat se o děti. To byla Božena. Navíc v nelehké době, kdy se Češi snažili o to, aby opět byla slyšet čeština, hlavně ve školách.
Kromě samotné Boženy v knize potkáme další skutečné vlastenecké buditele – spisovatele, novináře, lékaře a kněží. Dostaneme se z Ratibořic do Prahy, ale i do Litomyšle, do jižních Čech i na Slovensko. V knize se dozvíme, kdy a jak psala Božena svá slavná díla a uvědomíme si, čeho všeho by byla schopna, kdyby měla jen o trochu lepší podmínky.
Televizní sérii jsem samozřejmě viděla, ale i tak jsem si knížku nutně potřebovala přečíst. Bála jsem se, aby mě to bavilo, když už vím, o co tam jde, ale zbytečně. Kniha je čtivá, je tam více než v minisérii, je to podáno jednoduše a přehledně. Knížku jsem četla s chutí, a i když jsem věděla, o čem to celé je, kolikrát jsem četla celá napnutá a hltala jsem stránku za stránkou, abych se dozvěděla, jak to bude dál.
Obecně moc ráda čtu knihy o silných ženách a zbeletrizované životopisy, tato kniha mě tedy rozhodně nemohla minout.
S knihou mám však jeden problém, stejně jako u jiných, které jsou napsány podle filmu. Celou dobu jsem bohužel měla pocit, že čtu scénář. Jednotlivé obrazy popsané, jak do filmu. Díky tomu se na mě přeneslo málo emocí, nedostala jsem se do hloubky příběhu.
Ale i přesto jsem ráda, že jsem si knihu přečetla a rozhodně Vám ji mohu s klidným svědomím doporučit.





































