Geniální biolog, kterého už dávno milujete

Theo Cray je vynikající biolog a geniální vyšetřovatel. Veřejnost ho obdivuje za to, jak dokáže vypátrat a polapit perverzní sériové vrahy. No aby ne. Theo je totiž sám tak trochu šílený. Během staršího případu se nakazil zabijáckým virem a nyní se bojí, co přinese budoucnost.

Americký spisovatel Andrew Mayne (1973) vtrhl do světa literatury jako uragán. Svými temnými thrillery si omotal kolem prstu nejen čtenáře po celém světě, ale také literární vědce a recenzenty. Když u nás vyšla jeho Šelma, bylo jasné, že máme co do činění s člověkem, který se pro psaní narodil. A to i přesto, že Mayne nikdy nestudoval literaturu a v civilním světě se živí iluzionistickými triky a kouzly. Jak je možné, že právě on vytvořil něco, co v žánru thrilleru dosud nemělo obdoby? Tady je vysvětlení.

V thrilleru Šelma se poprvé objevil profesor bioinformatiky Theo Cray. Tenhle vědec je hvězdou ve svém oboru, ale okolnosti tomu chtěly, aby pátral po sériovém vrahovi. Do toho se pustil s pomocí vzorců a výpočtů, protože Theo moc dobře ví, že instinkty jsou nanic. Theo jako literární postava funguje dokonale, ačkoliv jako člověk to není žádný sympaťák. Je drzý, arogantní a libuje si v tom, když může druhé popichovat. Jeho chování je lehce autistické, a co má na srdci, to má i na jazyku. Theo je cynik do morku kostí, nikdy si nebere servítky, a chrochtá blahem, když vás vytočí doběla. A zvysoka kašle na to, co si o něm pomyslí jeho čtenáři.

Ano, je na zabití, ale přiznejme si, že přesně takhle vypadá charakteristika detektiva, na kterém si vypěstujete závislost. Po Šelmě následovalo několik typicky amerických thrillerů, kde hrálo prim vyšetřování a kde Theova rozháraná mysl ustoupila do pozadí. Autorův nejnovější thriller Temný vzorec opět ukazuje našeho hrdinu jako totálního sociopata. Theo se vrátil ke kořenům a fanoušci můžou jásat. Je nesnesitelný jako nikdy, a protože se z něj mezitím stala celebrita, může si dovolit poslat do háje klidně celou FBI. Ze své slávy si naštěstí utahuje a vy se těšte na řadu vtipných scén plných jeho sarkasmu a ironie.

Andrew Mayne si nevystačil pouze s jednou detektivní zápletkou a Theo vás bude neustále šokovat svými geniálními dedukcemi. K tomu připočtěte jeho řízné chování a drsné hlášky, a vyjde vám thriller, jaký nejde odložit. Aby Theo působil lidsky, bude ve svém osobním životě prožívat pár dramat a také dojde na řešení etických otázek. Možná že od doby Šelmy vyměknul, ale vám bude tak blízký, že se stane vaším nejlepším přítelem. Temný vzorec je plnokrevný thriller se vším, co od žánru očekáváte. Theo ani jeho duchovní otec Andrew Mayne si nelibují v salónních řečičkách, vždy jdou k jádru věci a všechno vám řeknou po lopatě, stručně a jasně.

Na své si přijdou milovníci testosteronem nabušené prózy, ale i fanoušci delikátních logických hádanek, jaké proslavili angličtí spisovatelé ve třicátých letech minulého století. Pokud jste žena čtenářka, s největší pravděpodobností se do Thea zamilujete. Všechny víme, že je to zlobivý chlapec, ale to mu rády odpustíme, že? Protože kdo jiný se zastává žen a dětí a bojuje za spravedlnost proti celému světu? Temný vzorec je jeden z nejlepších thrillerů, jaké se v poslední době objevily na trhu. A tak si udělejte několik hodin čas a užijte si parádní a hodně šílenou jízdu.

Veronika Černucká

Napsat komentář