63729

Život za první republiky

Byla to doba rozkvětu, ale i blížící se zkázy. Stejně jako dnes se však lidé snažili přežít a vybudovat si krásný život. Nikdo nevěřil, že se může stát něco tak hrozného. Do poslední chvíle se velká část lidí domnívala, že vše bude zase dobré. Ani ti, kteří emigrovali, si často svůj majetek nedokázali (neměli šanci) ochránit.

Éra počínajícího rozhlasového vysílání i vznikajících módních domů, kde byla k vidění i okázalá móda konkurenceschopná modelům ze zahraničí, zejména Paříže, samozřejmě. Určitě stojí za povšimnutí, že v té době majitelé podniků mysleli zejména na obyčejné lidi. Prodej i sortiment byl zaměřen tak, aby se mohl obléknout i obout každý. A mnoho obchodníků prodávalo výhradě či přednostně Čechům a německou klientelu odmítali, přestože by to pro ně byl mnohem větší zisk.

Je až s podivem, v kolika věcech se doba první republiky podobá té naší. Mnozí prodejci se inspirovali Baťovým systémem slev, kde cena končící číslem 9, a má tak přilákat více zákazníků. Stejně tak tomu je i u reklam a celkově marketingu zvýšení prodeje. Stále se používá stejný systém prodeje a přilákání zákazníka. Ovšem v té době to byla novinka a na lidi to zabíralo perfektně, což firmy často zachránilo před krachem, který jim hrozil v souvislosti s válkou, nebo když odmítali pracovat pro Němce.

Baťa sám byl velkým odpůrcem dluhů. Je s podivem, že si z něj v tomto naše současná vláda nevezme příklad. O bankách prohlásil: „Některé banky se podobají půjčovně deštníků. Nabízejí půjčku, když svítí slunko, a chtějí jí zpět, když začne pršet.“

Stejně jako dnes, ani tenkrát nemusel být člověk nutně vyučen tím, čím se později úspěšně živil. Stačilo mít podnikavého ducha a nebát se riskovat.

Doba, kde ženy začaly získávat své místo tam, kde jim dříve bylo zapovězeno. A bylo to poprvé, kdy i ženy mohly jet na olympijské hry a reprezentovat naši zemi. Mohly začít studovat společně s chlapci, začít chodit do Sokola (zejména v Čechách), Orla (na Moravě a ve Slezsku) nebo být v některé z trampských organizací či skautu. Mimochodem věděli jste, že v té době stálo členství v Sokole 1-5 Kč měsíčně, a že organizace jako taková byla nejen tělovýchovná?

Ve školách v té době bylo ve třídě až 80 dětí! To si dnes už asi ani neumíme představit.

Celkově jsme již krapet méně přizpůsobiví a zejména otužilí. Na začátku roku 1929 k nám přišla tisíciletá zima. Na našem území bylo naměřeno -42,2 °C (u Českých Budějovic). Umíte si to představit v dnešní době, kdy nám při trochu větším mrazu praskají potrubí, padají větve na elektrická vedení a zaměstnání má mnoho lidí tak daleko od domova, že by většina do práce vůbec nepřišla?

Byli to naši předci, kteří nám vyšlapali cestičku, kterou jsme měli možnost se dále vydat. Mnoho z nich za války zaplatilo svými životy, ale do poslední chvíle se nevzdávali. To oni nás naučili šít kvalitní obuv, perfektně ušít kostým či večerní šaty, podnikat a mnoho dalšího. To oni přežili španělskou chřipku, abychom my vůči ní byli imunní. To oni posouvali hranice a bojovali! To naši lidé byli proslulí svou šikovností a tvořivostí po celém světě! 

Začtěte se do knihy plné vzpomínek a představte si dobu, kdy naši blízcí žili. Byli mladí a plní elánu, houževnatí, pracovití a dali základy našemu světu tak, jak ho dnes známe. To od nich můžeme čerpat znalosti, protože nám proklestili cestu. To tenkrát se začal svět skutečně měnit. Ještě nikdy jste neměli tak jedinečnou možnost, udělat si kompletní obrázek o době první republiky.

 

Eva Marešová

Autor: Eva Marešová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *