64109

Pavel Kosatík: Bedřich Smetana

Kniha představuje jednoho z našich nejznámějších skladatelů jako nadaného hudebníka, dnes již světového formátu, kterého ale v životě neminuly různé vzestupy a pády.

Pavel Kosatík je velmi zkušeným autorem, co se psaní biografií týče. Z jeho ruky jich vzešlo již mnoho, například o T.G. Masarykovi, jeho synovi Janovi, napsal ale také třeba životopis Olgy Havlové nebo Věry Čáslavské a řadu dalších. Jeho styl je specifický a obohacující. Dokáže vám známou osobnost ukázat nejen jako člověka z masa a kostí, ale také v kontextu dějin a společenských nálad dané doby.

Postupně se tak před vámi odvíjí život Bedřicha Smetany od jeho dětství, kdy se narodil do milující rodiny, která ho podporovala. I přesto ale tíhnul více k hudbě než k učení a otec ho musel nutit k lepším studijním výsledkům a často i měnit gymnázium, jen aby syn dostudoval. Nicméně nesporný talent a píle mladého muže zřejmě otce přesvědčily o tom, že má cenu syna podporovat, pokud to bylo jen v jeho možnostech. František Smetana, který byl sládkem a vařil pivo nejprve u šlechty, ale postupně se vypracoval až na svobodně fungujícího, se společně se svou druhou ženou Barborou, matkou Smetany, snažili, aby rodina vždy držela při sobě.

Doba, ve které Bedřich Smetana vyrůstal a rozvíjel své nadání, byla díky občanským revolucím a celkovému přerodu bohatá na politické události a skladatel se postupně měnil spolu s ní. Ze zprvu nadšeného nadaného chlapce, který skládá různé polky pro radost a touží po ocenění u dívek, se stává sebevědomý muž, který se již nesnaží oblouznit ženy nebo vyhovět různým zadavatelům či mecenášům. Naopak na scénu pomalu přichází skladatel tvůrce, který skrze svůj vnitřní svět ukazuje dění doby. Tento přístup je v té době novátorský, a ne všechny skladby, které skladatel vytvořil, se hned setkaly s pochopením u veřejnosti.

Kniha představuje život Bedřicha Smetany se všemi událostmi, které ovlivnily jeho život a dílo. Prolíná se zde soukromý život s profesním, protože se ovlivňují navzájem a odrážejí se i ve skladatelově díle. Smetana najde své štěstí postupně v náručích různých žen. O první manželku Kateřinu Kolářovou ovšem musel velmi dlouho usilovat a společně zplodili celkem čtyři dcery, z nichž se dospělosti dožila jen jediná. Po smrti první ženy se oženil znovu a měl ještě další dcery. Než se stal všeobecně uznávaným, začal jako majitel hudební školy, což rodinu velmi slušně uživilo. Každopádně to byl velmi pracovitý člověk, který kromě hudby miloval škubánky a svoji rodinu.

Nebudu zde popisovat obsáhlou knihu, která mapuje celý život tohoto všeobecně známého umělce, ale rozhodně bych každému, kdo má rád ať už hudbu nebo historii, anebo obojí, doporučila si tuto velmi působivě zpracovanou biografii přečíst. Kromě mnoha zajímavostí ze skladatelova života, fotografií a historického dění, se zde dostanete k podstatě jeho děl a událostem, které ho k jejich vzniku inspirovaly. Rozhodně budete mít chuť si poslechnout některé ze Smetanových skladeb nebo od i hudbu jiných skladatelů, o kterých se Pavel Kosatík v knize zmiňuje. Životopis je napsaný velmi poutavě a podrobně, ukazuje krásu Smetanovy hudby a podle mého názoru ani náročného čtenáře rozhodně nezklame.

 

 

Zuzana Erbenová

Autor: Zuzana Erbenová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *