Neošovy knižní tipy

Jiří Holub: Jak se zbavit mstivý Soni

V Žábokudlech se jednoduše rozpoutala válka páťáků proti přísné paní učitelce. I když, občas to vypadá, že je to přesně naopak. V každém případě příhody dětí, rodičů i učitelského sboru, které se udály během druhého pololetí v jedné malé základní škole, vám přinesou spoustu legrace a také inspirace pro vlastní rošťárny.

Jiří Žáček: Hádanky a luštěniny

Nejlepší Žáčkovy hádanky, hlavolamy, vtipné rébusy, hříčky se slovy a různé zábavné luštěniny v jedné knize s barevnými ilustracemi Olgy Ptáčkové jsou určeny dětem, ale možná se nad nimi zapotí i jejich rodiče, protože jsou to hádanky velmi důmyslné, cvičí postřeh, bystří rozum a někdy k správnému řešení nevede to, co vás v první chvíli napadne.

Cressida Cowell: Jak vycvičit draka

Jak se stát největším vikinským hrdinou všech dob? Můžete se jím prostě narodit. Může vám to zákulisními intrikami zařídit vaše babička. Nebo se k tomu můžete dopracovat vlastní pílí jako Škyťák Šelmovská Štika III., hrdina tohoto příběhu. Budete přitom muset porazit různé strašlivé netvory, objevit zbrusu novou metodu výcviku draků a prožít všemožná dobrodružství. A to je přece báječná zábava!

Terry Jones: Pohádky k neuvěření

Originální pohádky postavené na poetické grotesce, nonsensu a nezvyklých kontrastech starého a nového. Ve svých moderních pohádkách, které stojí na paradoxech, neočekávaných kombinacích a bláznivém dotahování známých pohádkových motivů, vychází Jones z tradice Lewise Carrolla, Edwarda Leara a Roalda Dahla. Z české literatury Jonesovy nonsensy připomínají nejvíc ze všeho Jana Wericha a jeho moderní pohádky shrnuté v cyklech Fimfárum a Deoduši.

Frank Lampard: Frankův kouzelný fotbal 5 – Frankie a rytíři

Frankie a jeho tým milují fotbal. Na něj si vždy najdou čas. A když mají nyní kouzelný fotbalový míč, hrají proti týmům, které si dříve neuměli ani představit. Tentokrát jsou Frankie, Louisa, Charlie a jejich věrný Max přeneseni do středověku a musejí bojovat s hrozivými rytíři, aby se mohli dostat zpátky domů.

Ivana Peroutková: Strašidelné prázdniny

Kamarádky Táňa a Áňa jedou jako každý rok o prázdninách na statek do jižních Čech. Letos bude ale všechno jinak, začnou se dít podivné věci. Co se bude dít okolo staré fotografie mrtvé desetileté Kláry? Dokáže jejich nová kamarádka vyvolávat duchy? Na dívky čekají podivuhodná dobrodružství, nevysvětlitelné záhady i nebezpečí!

Bav se s příšerkami – Děsně zvrhlé, hrozně načmárané!

Příšerky si nedají pokoj, stále o něco žadoní – nemají dost vykulených očí, zubů nebo růžků a chtějí je dokreslit. Prohánějí se na skejtu, až se z toho hlava točí, a potřebují skateboard obtáhnout a vybarvit. Obsadí nemocnici a děti je pak musí vypátrat mezi skutečnými doktory a sestřičkami, aby rozdováděné příšerky nevyvedly nějakou neplechu. No a představte si, mluví fujtajbličtinou – flak fle fláš? Rozumíte? Ne? Přece jak se máš? Ještě že děti tak baví počítat, kreslit, vybarvovat a vůbec dělat ve světě příšerek pořádek.

Astrid Lindgrenová: Madynka

Madynka, trochu nezkrotná, ale velmi podnikavá a dobrosrdečná holčička, srší nápady, které hned uskutečňuje především pro sestřičku Lízu. Obě žijí s rodiči na švédském venkově, kde je spousta skvělých příležitostí k nevšedním zábavám. Ovšem ne vždycky Madynčiny vynalézavé hry dopadnou podle jejích představ, a tak není divu, že dospělým občas vstávají vlasy na hlavě!

Enid Blytonová: Správná pětka a únosci

Skupinka vědců, jeden tajemný vynález a zloduši, kteří jej chtějí získat stůj co stůj. Správná pětka se rozroste o jednu kamarádku, ale pak zase o jednu přijde. Podaříse únosce dopadnout?

Klára Smolíková: Jak se staví město

Kniha je třetí publikací volné série popularizující historii. Autorka nápaditě spojuje příběh dětských hrdinů s poznatky, které hravě a srozumitelně podává. Tentokrát budou děti putovat časem, aby krok za krokem viděly, jak roste město, jak se staví a proměňuje. Kniha obsahuje celostránkové ilustrace Honzy Smolíka, které názorně představí opevnění, radnici nebo katedrálu, ale také pobaví vtipnými situacemi, detaily a komiksovými sekvencemi.

Jeff Kinney: Školní deník malého poseroutky

Konečně budete moci s Gregem Heffleym strávit 365 dní v roce a pořád dokola! Tenhle školní deník je naprosto výjimečný, protože je věčný, a s ním už na nic nezapomenete. Naplánuje vám víkendy i všechny prázdniny. Na každé stránce najdete obrázky oblíbených postaviček a spoustu dalších informací speciálně vybraných a uspořádaných tak, jak jen to budete potřebovat, abyste přežili školní rok.

Rick Riordan: Bohové Olympu 4 – Hádův chrám

Čas se krátí… Bránu Smrti, tajemný průchod mezi světem živých a mrtvých ovládla Gaia se svými pomocníky. Zástupy nestvůr proudí na zem a chystají se převzít vládu nad světem. Přijdou Percy a jeho přátelé na to, jak bránu uzavřít? Dokáží se vrátit z hlubin Tartaru, nejtemnější části podsvětí, kterému vládne bůh mrtvých Hádes? Nebude to jednoduché! Řečtí a římští bohové nedokáží svým dětem pomoci a k Táboru polokrevných se blíží armáda římských polobohů, aby ho zničila. Sedm statečných hrdinů z proroctví musí znovu nasadit své životy za záchranu bohů, lidstva a celé civilizace.

Christoph Marzi: Poslední čarodějka 2 – Mlžné kameny

Catalina Soleado má nebezpečné nadání. Dokáže měnit svět jedním tahem pera. Její schopnosti by rády zneužily stíny, které začínají ovládat svět. Pronásledována tajemnými kreaturami z písmen, šelestícími mozaikovými hady a létajícími galeonami utíká Catalina do Malfurie. Magického útočiště pro čarodějky, které se vznáší v oblacích, obklopeno vírem z havraních pírek. Pocit bezpečí si však vychutnává jen krátce. Pokud chce zachránit ty, na kterých jí záleží a zastavit invazi stínů, musí Malfurii opustit a cestovat tam, kde možná najde odpovědi na otázky, které zatím zůstávají zahaleny v temné mlze…

Patrick Carman: Elyonova země 3 – Desáté město

Všude tam, kde se oceán setkává se zemí, kde útesy jsou tajemné a skály rozeklané, leží Elyonova země plná magických tajemství. Alexina milovaná země chřadně, otrávená jedem, který se šíří z kraje za Temnými horami. Má-li zvítězit dobro, musí Alexa přeplout Osamělé moře, najít Desáté město a odhalit jeho tajemství. Osud Elyonovy země a všech, kdo v ní žijí, je v jejích rukách. Dokáže je všechny zachránit?

Jiří Žáček: Proč se ten kůň tolik směje a další říkanky

Chcete vědět, proč leží kapr v kapradí? Jakou mají Eskymáci abecedu? A kam letí pohádkoví sloni? Veselé říkanky Jiřího Žáčka jsou nejen o tom…

Sdílet

Neošovy knižní tipy 2

1. Jamie Thomson: Temný pán: Zloduch v nesnázích

Tuhle knížku napsal Jamie Thomson, ale to je vám asi jedno, co děcka? Mě taky kolikrát nezajímá, kdo to napsal, ale jak to napsal. A Jamie to napsal vtipně jako hrom! A hromy jsou dost vtipné! Špatná zpráva je ta, že je to druhý díl a navazuje na první, takže byste měli prvně skočit po začátku (Temný pán: Školní roky). Ale to vlastně není špatná zpráva, protože tak máte dvě dobré knížky místo jedné. Temný Pán sleduje pána temnot, který se omylem dostane do našeho světa a ještě ke všemu do těla školáka. Jak si asi dokážete představit, tak mu to moc nevyhovuje.

2. Ondřej Neff: Pán vzduchu

Máte rádi Julese Verna? Co se vůbec ptám, každý ho má rád. To byla pěkně hloupá otázka! A máte rádi Ondřeje Neffa? Já teda o něm moc neslyšel, prý píše nějaké scáj fáj, ale tohle je skvělé – Ondřej Neff totiž pokračuje v tom, co psal Verne a snaží se splnit jeho nedokončený sen – napsat román, který by se odehrával na všech kontinentech a propojil by všechny postavičky ze svých příběhů. To je dobrý nápad, co?! A pan Neff je tady s prvním dílem z plánované trilogie a je to jízda jako hrom. Rychlý, svěží, Verneovský! Mamky kupujte a nedělejte obličeje!

3. Erin McCahanová: Cizí slovo láska

Kluci, tak tady brr!!! Tady zastavte a běžte si raději dát ještě jedno kolo s angličákama, protože tohle doporučuju vyloženě jenom holkám, protože jenom holky zajímá víc láska než angličáci. Tahle knížka je o šestnáctileté holce, která je celkem spokojená, dokonce i se svojí rodinou, konkrétně do té doby, než se nemá přiženit nový nápadník její sestry. A to je samosebou blbě, protože on je… no, on je tak trochu blbec. Holky, nemáte zač!

4. Julianna Baggottová: Čistý

A tohle je jak pro holky, tak pro kluky. Holky bude určitě zajímat akorát to, jestli se do sebe Pressia a Partridge zamilují (blééé), kluky zase bude zajímat úžasný postapokalyptický svět. Takže jo, je tam všechno: láska, apokalypsa, naděje, vojáci, tanky, trénování, láska, zase láska, a tak! Navíc už to myslím natáčí a brzy to bude v kinech a prý to bude stejně dobré jako Hunger Games – knížka teda už teď boduje po celém světě.

5. Guy Bass: Filín Fidla a prokletí Vidličkáře

Hahahaha! Hlavní padouch má místo ruky vidličku a jmenuje se Vidličkář! Kam na to ti dospělí, kteří nám píšou ty pohádky, chodí! Guy Bass teda musí být divný, ale příběh ve Filínovi Fidlovi divný není. Protože přeci není nic divného na tom, když vynaleznete přístroj ohromující protivšechnosti, které vám ukradne záhadné stvoření z půdy. Děsivý, vtipný příběh a děsivě vtipný vlastně taky, haha. A má nádherné ilustrace!

6. Jan B. Zach: Gedeón

Vzadu na knížce píšou: Dramatický příběh biblického soudce Gedeóna je určen čtenářům od 12 do 102 let! No, panečku! Dobrá zpráva je, děcka, že když to rozečtete, tak si to klidně můžete dočíst až v důchodu. Ale to se vám stejně nestane, protože knížka to je napínavá a zajímavá a je úplně jedno, jestli máte rádi Bibli nebo ne. Tento biblický příběh je totiž podán jako dobrodružný western a to si například já nechám líbit!

7. Josephine Angelini: Proroctví

Tohle je zase spíš pro holky! Až se mi chce říct, že je to Percy Jackson pro holky, protože ono to tak i vypadá – Helen je totiž šestnáctiletá holka, která má super schopnosti (super rychle běhá a má nadlidskou sílu) a která musí čelit intrikám, a to vše na pozadí řecké mytologie. Pro dospívající holky to bude určitě žůžo, je tam totiž všechno – láska, mytologie, napětí, a no prostě všechno.

8. Ján Uličiansky: Malá princezna

Znáte Malého prince? Jo? Tak tohle je jeho ségra! Doopravdy. Pan Uličianský totiž napsal variaci na Malého prince, ale tentokrát tu máme princeznu – takže žádné vofuky, že jste už četli Prince, tak už víte, co bude v Princezně. Ne ne, tady je to všechno jinak, takže pokud se vám Malý princ líbil, tak se do toho můžete rovnou pustit.

9. Richard Scarry: Letem světem

Tahle knížka, to je oddychovka i učebnice, maminky, takže byste měly trochu zbystřit, jestli chcete mít chytré dítě jako jsem například já. Letem světem je krásná, barevná knížka plná malůvek, které vždy na dvojstraně přiblíží jeden stát. Je to zábavné a kouzelné a nejlepší na tom je, že vevnitř je vložená i anglická verze, takže se můžete s malým rovnou pustit do učení angličtiny!

10. Irena Fuchsová: knížka s milijónem jmen….

Tak vážení, já vůbec netuším, co si o tom mám myslet. Bavil jsem se s kolegama dospělákama a ti mi říkali, že paní Fuchsová píše fejetony a povídky a že je prý IN. No a teď napsala pohádku, příběh, já vlastně nevím a je to strašně divné, protože ten název je dlouhý a je to vlastně deník. Trochu jsem se začetl a Mikuláš je dost dobrý týpek! Takže mamky, jestli máte rády paní Fuchsovou a chcete před spaním předčítat něco trošku víc oddychového, tak tady tohle je jako dělané pro vás.

Váš Neoš

Sdílet

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *