Fifty Shades of Grey – Padesát odstínů šedi

O knize

Čtyřicet milionů žen po celém světě už sáhlo po tomto ojedinělém a provokativním románu. Fifty Shades of Grey popisuje nerovný vztah nevinné studentky Anastasie Steelové a multimilionáře Chstistiana Greye. Ten je ve svých vztazích velmi dominantní a je zvyklý své partnerky ovládat. Christian změní mladé Anastasii její život i hodnoty, které do té doby vyznávala. Jejich přitažlivost je vzájemná, ona je posedlá jeho tajemstvím, a na něj zase zapůsobilo kouzlo a charakter křehké studentky. Má však jasná pravidla, ze kterých nehodlá ustoupit.

Fifty Shades of Grey – Padesát odstínů šedi je jednou z nejprodávanějších knih v historii. V prvních jedenácti týdnech od vydání americké verze se prodalo 1,1 milionů výtisků. Práva byla prodána do čtyřiceti zemí a připravuje se filmové zpracování.

Kontroverze

Ve Spojených státech amerických bylo vydání této knihy doslova šokující. Popis sexuálních praktik je na tamní poměry a morálku tak neobvyklý, že některé čtenářky knihu nosily v neprůhledném obalu, aby nevzbudily veřejný poprask. Příběh přináší otázku, kam až je možné zajít ve jménu lásky, a co ještě snese lidský jedinec. V Česku se o knize začalo mluvit před časem v internetové komunitě, a nakladatelství XYZ téměř půl roku usilovalo o práva na vydání.

Kdo je autorka

E L James – jméno, které znát nemůžete. Jedná se totiž o literární pseudonym Eriky Mitchellové Leonardové, televizní produkční a manželky scénáristy Nialla Leonarda. Žije s ním už dvacet let a mají dva dospívající syny. E L James se svou rodinou žije v Londýně, a její dům ani vzdáleně nepřipomíná ten z jejího románu. Marně byste v něm hledali Červenou mučírnu. E L James vystudovala historii kentské univerzitě, svůj dětský sen napsat šokující knihu ale na čas odložila. Fifty Shades of Grey byla původně psaná jako tzv. fanfiction (text psaný fanoušky daného díla) ságy Stmívání. Psala to pod anonymní identitou a úspěch byl obrovský. Dva roky trvalo, než knihu přepracovala a vydala v této podobě. S ještě větším ohlasem a úspěchem.

Malá ochutnávka z knihy

Open publication – Free publishingMore kniha

Sdílet

FIFTY SHADES OF GREY – PADESÁT ODSTÍNŮ ŠEDI SI MŮŽETE KOUPIT S PŘEDSTIHEM

Nechce se vám čekat? Román Fifty Shades of Grey – Padesát odstínů šedi si můžete předobjednat již teď na našem webu.

„O knihu je už teď tak mimořádný zájem, že ji těm, kteří se nemohou opravdu dočkat, nabídneme exkluzivně ve středu od 22 hodin. V tuto dobu, kdy už se i v televizi smějí vysílat pořady jen pro dospělé, otevře Palác knih Luxor Prodej s hvězdičkou. Ten, kdo si knihu večer koupí, dostane i malý dárek,“ říká brand manažerka nakladatelství XYZ Jana Klimešová.

Fifty Shades of Grey popisuje nerovný vztah nevinné studentky Anastasie Steeleové a multimilionáře Christiana Graye, jehož sexuální preference tíhnou k dominanci a ovládání partnerky. S prodejem přes 1,1 milionu výtisků během prvních jedenácti týdnů se Fifty Shades of Grey stalo nejlépe prodávanou knihou všech dob. Předstihlo i Šifru mistra Leonarda a Harryho Pottera. „Podle zájmu médií a poptávky od našich zákazníků lze už teď odhadovat, že jde o jeden z nejočekávanějších titulů podzimu i v České republice. Z tohoto důvodu jsme ve spolupráci s nakladatelstvím XYZ připravili tuto netradiční akci a věříme, že napodobíme úspěch půlnočních prodejů Harryho Pottera. Dárek máme připravený pro každého zákazníka, který si tento titul v rámci Prodeje s hvězdičkou zakoupí,“ říká marketingová manažerka knihkupectví Neoluxor Zuzana Turňová.

E L James: Fifty Shades of Grey – Padesát odstínů šedi. Přeložila Zdeňka Lišková. Vydává XYZ, 620 stran, pevná vazba, doporučená cena 399 Kč

Sdílet

Napsat komentář