Vzestup a pád geniálního lamače šifer

Ťin-čen se narodil v rodině obchodníků se solí a geniálních matematiků. Jeho babička pomáhala bratřím Wrightům sestavit letadlo, další předek zase založil v rodném městě prestižní matematickou univerzitu. Otec byl ale ostuda rodiny, pijan a hazardní hráč, zemřel před Ťin-čenovým narozením, matka pak nepřežila těžký porod. Poté, co rodina dítě zavrhla, ujal se ho rodinný přítel, cizinec, který chlapce naučil vykládat sny. Z dítěte se vyklubal podivín s asociálními sklony a autistickými rysy, ale s neuvěřitelným talentem pro matematiku, který vystudoval univerzitu za několik týdnů. Zdatného soupeře a kolegu pro bádání našel ve svém polském učiteli, geniálním matematikovi, který byl kvůli svému židovskému původu nucen strávit druhou světovou válku v Číně. Po válce začal Ťin-čen bádat v oboru umělé inteligence, ale jen do doby, než ho naverbovala čínská tajná služba a on začal sloužit vlasti. Ťin-čen prošel výcvikem a stal se lamačem šifer. Jeho zvláštní povaha, atypické chování, záliba ve snech i v historii šifer mu spolu s notnou dávkou štěstí pomohly k velkému úspěchu, velmi rychle se mu podařilo prolomit do té doby nejsložitější šifru, tzv. Nachovou. Ovšem zkouškou jeho charakteru (hranice mezi genialitou a šílenstvím bývá křehká) se stala šifra zvaná Černá, na jejímž vytvoření se podílel i bývalý polský učitel.

Kniha je psána jako vyprávění neznámého vypravěče, který cestuje po celé Číně a sbírá od pamětníků poznámky o geniálním Ťin-čenovi. Čtenář tak má možnost vyslechnout  vzpomínky rodinných příslušníků i nadřízených ze špionážní služby, přečíst si dopisy či nahlédnout do deníku samotného Ťin-čena. Otvírá se mu svět Číny dvacátého století, období kulturní revoluce, vlády komunistické strany a vztahu Číny k okolnímu světu (k Rusku, Izrazeli i k nepřátelské zemi X, zřejmě USA). Knihu je možné číst jako thriller, historickou kroniku, politický komentář nebo jen svědectví o neobvyklém lidském osudu.

Mai Jia patří mezi nejznámější čínské autory, jeho knihy se prodávají v milionových výtiscích, podle jeho thrillerů se točí filmy a seriály. Na Západě byl však až do letošního roku prakticky neznámou osobou, velmi obtížně hledal nakladatele. Prvotina Rozluštěno přinesla obrat, kniha byla prodána do mnoha  zemí a Mai Jia má díky ní dveře do světa otevřené.

Hodnocení: 90 %

Autorka: Hana Kubíková

K dispozici je i e-kniha.

Sdílet

Napsat komentář