Vražedná lhůta je originální a troufalý počin

Rakouský spisovatel Andreas Gruber (1968) má na svém kontě řadu úspěšných knih, proto bylo jen otázkou času, kdy se jeho thrillery objeví i u nás. Novinku Vražedná lhůta vydalo nakladatelství Kalibr a vy se můžete těšit na pořádnou nálož napětí a šokujících zvratů. Gruber je profíkem ve svém žánru, a tak mu nedělá nejmenší problém vytvořit něco, co vás zaručeně přiková k židlím.

Vražedná lhůta je mišmaš klasické detektivní hádanky, krimi románu a thrilleru. Na své si přijdou milovníci noirových hororů stejně jako čtenáři amerických thrillerů o sériových vrazích. Autor využil motivy, které se osvědčily, a díky tomu budete mít pocit, že příběh důvěrně znáte a že je vám blízký. Zároveň je Vražedná lhůta originální a troufalý počin.

Kniha přímo volá po filmovém zpracování a nijak nepochybuji o tom, že i čeští čtenáři získají závislost na lehce perverzním a ujetém světě Andrease Grubera. Co se týče pojetí, Vražedná lhůta využívá postupy klasických detektivních hádanek. Na své si přijdou fanoušci Agathy Christie, protože i tady se vraždí podle infantilních říkanek a z celého příběhu na vás dýchne určitě starosvětské kouzlo. Paradoxně je Vražedná lhůta i moderním příběhem připomínajícím americké krváky o úchylných zabijácích.

To, co mě nadchlo ještě více než zápletka, je ústřední dvojice hrdinů. Šestadvacetiletá Sabine pracuje v Mnichově v jednotce, která má na starosti místa činů. Jejím snem je pracovat pro Spolkový kriminální úřad, kde o ni ovšem nejeví zájem. Chytrým tahem bylo udělat ze Sabine od začátku podezřelou z vraždy. Čtenář tak má všechno z první ruky, sleduje vyšetřování jejíma očima a případ mu připadá až nechutně reálný. Sabine svou zbrklostí vtáhne do vyšetřování forenzního psychologa Maartena, za což se bude hodně dlouho proklínat.

Maarten je typem Velkého detektiva a upřímně řečeno, kam se na něj hrabou všichni sociopati ve službách spravedlnosti. Tenhle chlápek se vyžívá v tom, že ho ostatní nenávidí. S chutí vyvolává konflikty, své kolegy i nadřízené považuje za pitomce a velmi osvěžující je i jeho vzhled a jeho zlozvyky. Sabine a Maarten jsou jako oheň a voda, a jakmile se spolu poprvé ocitnou o samotě, čtenář ví, že zábava může začít. Autor ctí zásadu, že v detektivce má své místo humor i nadsázka, a díky tomu je Vražedná lhůta jednou z knih, které budou bavit i příští generace. To, čemu se naopak vyhnul, je klišé a patos. Ani na chvíli nesklouzl ke kýči, a pokud je mu něco naprosto cizí, pak je to nabubřelý styl, poučování nebo nudné popisy.

Jeho dialogy jiskří, vyprávění má říz a vy si budete přát, aby nakladatel teď hned vydal všechno, co kdy napsal. Vztah Sabine a Maartena je vztahem dvou inteligentních lidí, kteří znají svou hodnotu a kteří si nic nenechají líbit. Ze Sabine budou mít zaručeně radost všechny feministky a myslím, že kniha neodradí ani romanticky založené čtenářky. Stručně řečeno, Vražedná lhůta je skvělou ukázkou toho, jakým směrem se má vydat současná detektivka.

Veronika Černucká

Sdílet

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *