1000026207

Jak vnímají a chápou člověčí svět? Recenze knihy KOČKY VĚDÍ

Klára Nevečeřalová je pro mě představitelkou někoho, kdo ke kočkám, potažmo ke zvířatům přistupuje eticky, moderně a s empatií. Jestli hledáte správnou cestu k porozumění kočičí duše, vydejte se po té, kterou nabízí Nevečeřalová. Její rady a náhledy na věc jsou cenné.

9788020465955

Nevečeřalová dříve pracovala jako trenérka v zoologické zahradě, a to pod vedením Františka Šusty, který patří v české (obzvláště) pejskařské společnosti mezi kapacitu svého oboru, a tudíž je zárukou kvality. Klára Nevečeřalová tím pádem měla možnost učit se od někoho, kdo má v tomto odvětví obrovský rozhled a neužívá neetické postupy.

Kniha Kočky vědí se snaží lidem poskytnout osvětu v tom, jak vnímají a chápou člověčí svět.

Majitelé koček stále bohužel podléhají tomu, že kočky dělají některé věci naschvál, přisuzují jim lidské vlastnosti a podle toho s nimi nakládají. Pravda je ale taková, že nám kočky svou případnou nespokojeností chtějí poukázat na to, že se něco děje, že je jim něco nepříjemné nebo se prostřednictvím tohoto snaží upozornit na svůj zdravotní problém. Kočky jsou nesmírně citlivé a teritoriální. A jejich lidé neustále chybují v tom, jak si jejich komunikaci přeložit.

Kromě toho ale autorka vysvětluje i jiná témata

Vyvrací třeba některé mýty týkající se smyslů koček, dává je do kontrastu s těmi lidskými, abychom je lépe pochopili. Dále dává důraz na správný výběr stravy. Mnoho lidí se stále vrhá po krmivu, které je v supermarketu v akci místo toho, aby si ve zverimexu zvolili kvalitní a plnohodnotné krmení. Je to proto věc, která se musí ve veřejném prostoru neustále omílat, jelikož rozdíly mezi krmivem a „krmivem“ jsou obrovské, a autorka je rozebírá podrobněji.

Velmi se mi líbí, že Nevečeřalová do knihy vkládá i sebe – příklady ze svého života, své postoje i kritiku. I díky tomu má tahle kniha lidštější ráz a čte se snadno. Čeho si nesmírně cením, je vývoj: Uznat to, že co jsme si před deseti lety mysleli, že je ve výchově zvířete správné, teď jako správné nepovažujeme, a posunuli jsme se dál, našli jsme lepší a vhodnější cesty.

1000025948

Kniha Kočky vědí je skvělým průvodcem a její líbivost podporuje i grafické zpracování a barevné fotografie. Poučí hlavně začátečníky, domněle zkušené majitele, ty, kdo řeší nějaký problém s kočkou, ale nové náhledy může poskytnout i těm, kdo mají s chovem těchto vysoce inteligentních zvířat zkušenosti.

Znalostí totiž není nikdy dost, a pokud už si k sobě přidružíme zvíře, jež je na naší péči závislé, mělo by být naší povinností zajistit mu co nejlepší podmínky a snažit se mu co nejvíce porozumět.

Recenzentka Radka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *