Když láska dostane druhou šanci

Už na sebe neusmívají, společně řeší pouze provozní věci, víceméně si tak trochu lezou na nervy. Rozhodí je i drobné hlouposti a hádky jsou pak na denním pořádku. Po jedné takové banální slovní přestřelce však na Zoe čeká studená sprcha. Už nikdy nedostane šanci k usmíření se svým mužem, protože Ed zahyne při dopravní nehodě. 

Až poté si Zoe uvědomí, co všechno pro ni její muž znamenal. Ed byl její životní láska, vysněný idol už od studentských let. A i když jejich vztah procházel krizí, uvnitř ho pořád milovala. Po manželově smrti se proto zcela ponoří do smutku a truchlení. A hlavou se jí honí jediná věc. Kdyby tak mohla… Kdyby tak mohla vrátit čas a udělat spoustu věcí jinak. 

Jednoho dne uklouzne a zraní se na hlavě. Po probuzení se nestačí divit. Ocitla se ve svém dívčím pokoji v domě rodičů, dvacet let před nehodou. Dostala Zoe druhou šanci a spolu s ní možnost napravit chyby, jež ve vztahu s Edem udělala?

Zoe neprožívá oněch dvacet let znovu jako souvislý celek. Náhodně se vrací jen do konkrétních dní, které pro ně dva měly určitý význam. Je to jako reparát, zpackaná maturita, již můžete znovu (a tentokrát už skvěle) zopakovat. Kromě toho, že Zoe někdy až příliš horlivě napravuje staré chyby, také si uvědomuje, že díky tomu možná změní Edův život. Ale plést se osudu pod nohy, to zavání problémy. 

Můžu vám zaručit, že tahle knížka se vám dostane pod kůži. Pokud milujete romantické příběhy, které mají myšlenku a nejsou jen bezduchými románky plnými žhavého sexu, bude se vám kniha Než odejdeš líbit. Možná vám bude připomínat starší knižní “kolegy” Než jsem tě poznala od Jojo Moyes nebo Jeden den z pera Davida Nichollse. Kromě základní milostné linie se ale můžete těšit na zamyšlení nad tím, jak všednost vkrádající se do letitého partnerského vztahu může narušit zdánlivě pevná pouta manželství. A přidají-li se k tomu i vážné rozpory v názoru na společný život, je jasné, že propast mezi Zoe a Edem bude větší a větší. 

Toužili jste někdy vrátit čas, vzít zpátky to, co jste v afektu někomu řekli? Bohužel, život není jako mazací tabulka, nemůžete si v něm hopsat a měnit minulost. Ale díky téhle knize si možná uvědomíte, jak je život sám o sobě pomíjivý, až z toho děsí. 

Hodnocení:

Autorka: Barbora Javorková 

Sdílet

Napsat komentář