Doletět si pro svobodu

S románem Křídla ve větru se vracíme do dvacátých a třicátých let devatenáctého století, do období bojů za zrušení otroctví v Americe. Kniha Sue Monk Kiddové je inspirována skutečnou historickou postavou – bojovnicí za práva černochů a také jednou z prvních feministek Sarah Grimkéovou.

Vypravěčkami příběhu jsou dvě dívky – běloška Sarah a černoška Hetty. Sarah pochází z bohaté otrokářské rodiny a k jedenáctým narozeninám dostane jako dárek vlastní černošskou služebnou. Sarah je zděšená, otroctví je pro ni nepřijatelné. Využije svého intelektu a znalostí, které čerpá z otcových právnických knih, a pokusí se propustit Hetty na svobodu. Doma jí to ale neprojde, a tak se osudy obou dívek na dlouhá léta protnou. Sarah touží po vlastním povolání, ráda by se stala právničkou, to ale není možné. Ženy té doby se mohly uplatnit leda jako manželky a matky. Sarah se rozhodne pro vlastní způsob odporu a naučí Hetty číst. Obě dívky sní o svobodě, Hetty o té fyzické, Sarah po svobodě říkat veřejně své názory. Spolu s mladší sestrou Ninou opustí rodinu a pustí se do boje za zrušení otroctví i za sebeurčení.

Kniha se věnuje velmi zásadnímu období amerických dějin. První část, která se odehrává v dětství obou dívek, je velmi dojemná a napínavá, takové holčičí Dobrodružství Huckleberryho Finna. Prostředí otrokářského Jihu je popsáno tak barvitě, až z toho přechází mráz po zádech. Střídání pohledů hrdinek a kontrast mezi jejich osudy dodává knize na atraktivitě a uvěřitelnosti. Druhá část románu je pak střízlivější, více se drží historických skutečností. Osudy sester Grimkéových nejsou příliš známé, je tedy jen dobře, že se jim dostalo satisfakce alespoň v téhle historické fikci.

Křídla ve větru patří mezi nejzajímavější knihy vydané v roce 2014, získaly řadu ocenění, včetně zařazení na seznam knih doporučených Oprah Wifreyovou (Oprahʼs Book Club 2.0). Příběhy fiktivních i opravdových lidí v převratné dějinné době – pokud vás tento žánr baví, jsou Křídla ve větru dobrým tipem. 

Hodnocení: 90 %

Autorka: Hana Kubíková

Sdílet

Napsat komentář