Letem knižním světem (38. týden 2015)

Na našem blogu můžete právě teď soutěžit o vstupy na projekce Marťana v Praze a ve Zlíně.

Letos se koná první ročník akce Audioknihy NAHLAS!, do kterého se zapojí 150 knihkupectví v Česku i na Slovensku. Vydavatelé audioknih představí 9. – 11. října řadu lákavých novinek. Např. thriller Syn od Joa Nesbøho bude v audiopodobě uveden týden před tištěnou knihou. Akce bude mít i další výhody – kdo si během „audio víkendu“ pořídí jeden z premiérových titulů, může si k němu vybrat další audioknihu z bonusové nabídky zdarma. V rámci akce vyjdou tyto audioknihy:

 • Jo Nesbø: Syn (OneHotBook), čte Petr Kubec 
 • Jules Verne: Patnáctiletý kapitán (Radioservis), účinkují Kryštof Hádek, Miroslav Táborský, Ljuba Krbová, Jiří Dvořák 
 • Kyril Bonfiglioli: Mortdecai – Záhadný případ s knírem (OneHotBook), čte Lukáš Hlavica 
 • Vlastimil Vondruška: Ulička hanby (Audiostory), účinkují Jaromír Meduna, Pavel Rímský, Simona Postlerová a další 
 • Henning Mankell: Usměvavý muž (OneHotBook), čte Jiří Vyorálek 
 • Agatha Christie: Herculovské úkoly pro Hercula Poirota (Kristián), čte Ladislav Frej 
 • Dominik Dán: Mucha (Publixing), čte Marián Geišberg 
 • Paula Hawkins: Dívka ve vlaku (OneHotBook), účinkují Petra Špalková, Tereza Bebarová, Lucie Pernetová 
 • Antoine de Saint-Exupéry: Myšlenky z Citadely (Audiostory), účinkují Vlastimil Brodský, Gabriela Vránová a další 
 • Jitka Škápíková: Klubíčko veselých pohádek (OneHotBook), účinkují Hynek Čermák, Jana Stryková, Igor Bareš, Jiří Dvořák a další 
 • John Fowles: Sběratel (OneHotBook), účinkují Jaroslav Plesl a Lucie Pernetová 

Připravované knihy

Podívejte se do sekce Připravujeme a projděte si celou nabídku chystaných knih. 

 • Projekt manželka nadchl před dvěma lety čtenáře po celém světě, fanouškem Dona Tillmana „aspergenového hrdiny“, se stali geekové v čele s Billem Gatesem. A teď se vrací zpět, a je to stále stejně společensky bezradný, roztomilý někdy na nervy lezoucí nešika. 27. října vydá Fortuna Libri Projekt potomek.
 • John Green napsal na svůj Twitter, že si dává pauzu od sociálních médií a bude se věnovat psaní své nové knihy. Bližší informace bohužel nejsou známy.
 • Nakladatelství Kniha Zlín rozšiřuje svoji nabídku knih o umění – tentokrát máte možnost proniknout do oblasti falzifikace umění. Umění falzifikace: myšlení, motivy a metody padělatelských mistrů představuje záhady, intriky a skandály obklopující padělatelství, považované nezřídka za vysoce atraktivní trestnou činnost. Dějiny umění a jeho falzifikace jsou doslova nabité skutečnými detektivními příběhy – proslulými i méně známými –, které jsou fascinující, překvapivé a často bizarní. Kniha vyjde 20. října.
 • 30. října představí nakladatelství Argo drsný román Tak zítra z prostředí podsvětí „nejbohatšího města na světě“ (myšlen Stavanger, centrum norského ropného průmyslu).
 • Sophia Loren – filmová hvězda i bravurní kuchařka – připravila kuchařku pro milovníky italské kuchyně. Vyjde v říjnu.
 • Máte rádi burgry? Pak si nenechte ujít knihu Sestav si svůj burger, která vyjde začátkem října. Autorka myslela i na ty, kdo drží určitou dietu – v knize najdete recepty vegetariánské, veganské, nemléčné, bezlepkové, paleo a dietní.
 • Na konci září vydá Jota knihu Everest, která se dočkala také 3D filmové adaptace s Jakem Gyllenhaalem a Keirou Knightley v hlavních rolích.
 • O Stevu Jobsovi, jedné z nejslavnějších osobností celých dějin počítačového odvětví i podnikání vůbec, vyšlo již mnoho knih většího i menšího rozsahu. Kniha Steve Jobs: Zrození vizionáře však není jako ostatní – pouští se do křížku s rozšířenými mýty a stereotypními představami o Stevu Jobsovi a důkladně je rozebírá.
 • Další román oblíbené autorky románů pro ženy Alice Claytonové vyjde pod názvem Samec 8. října.

Knižní novinky týdne

Kompletní přehled novinek najdete v sekci Nové knihy

Filmové novinky

1. října jde do kin filmová adaptace knihy Wilsonov od Michala Hvoreckého (vyjde na konci září v Argu). Příběh zfilmoval režisér Tomáš Mašín (Tři sezóny v pekle) v česko-slovenské koprodukci.

Podívejte se na první teaser z filmové adaptace Aliance, třetího dílu série Divergence. První část jde do kin v březnu 2016.

Zveřejněn byl první teaser hrané verze Knihy džunglí. Film je inspirován knihou Rudyarda Kiplinga i původní animovanou adaptací od studia Disney. V kinech od dubna 2016.

Toto je nový oficiální plakát k závěrečnému dílu série Hunger Games, která bude mít premiéru v listopadu letošního roku. Zveřejněn byl také speciální trailer s Katniss a Prim.

Zoey Deutch (Vampýrská akademie) si zahraje ve filmové adaptaci knihy Chvíle před koncem od Lauren Oliverové.

Podívejte se na druhý trailer chystaného filmu Steve Jobs (podle stejnojmenné biografie od Waltera Isaacsona). Premiéra je naplánována na 12. listopadu.

K filmové adaptaci dystopie Pátá vlna byl představen další oficiální trailer. V Česku bude mít film premiéru 28. ledna 2016.

Podívejte se na nový klip z filmové adaptace Marťana. V kinech od 1. října.

Nového klipu se dočkali i fanoušci Macbetha. Nová adaptace s Michaelem Fassbenderem a Marion Cotillard v hlavních rolích bude v kinech od 5. listopadu.

Autorka: Olga Zbranek Biernátová

Zdroje: Hypable.com, Deadline.com, iDnes.cz, Adweek.com, Collider.com

Na kterou knihu a film se těšíte nejvíce? Napište nám do komentářů.

Sdílet

Napsat komentář